Dobieranie wina do potraw

Dobierz wino do potrawy

Dobieranie wina do potraw



Dobranie właściwego wina do poszczególnych dań powinno być przedmiotem szczególnej uwagi, gdyż musi ono harmonizować ze smakiem towarzyszących mu potraw. Jeśli są one przyrządzone z sosem winnym, powinno się podać do nich to samo wino, które zostało dodane do sosu. Dość powszechnym błędem jest podanie czerwonego wina do ryby, (co utrudnia jej trawienie), jak również białego wina do polędwicy.

  • Do niektórych dań w ogóle nie podaje się wina (należą do nich zakąski, sałaty z sosem octowym, sery śmietankowe, potrawy z jaj, zupy, przekąski czekoladowe, świeże kwaskowate owoce, lody).
  • Do kawy win się nie podaje.
  • Jeżeli podczas jednego posiłku chcemy podać wina czerwone i białe, najpierw podajemy białe.
  • Wina lekkie stawiamy na stół przed ciężkimi, chłodne przed cieplejszymi, wytrawne przed słodkimi, słabe przed mocnymi.
  • Przy ustalaniu kolejności podawanych win dobrze jest przestrzegać zasady: najpierw gorsze, potem lepsze.
  • Wielkim błędem jest dodawanie lodu do kieliszków z winem. Wino należy schłodzić w lodówce. 

KILKA WSKAZÓWEK PRZY DOBORZE WINA DO POTRAWY

 

Dania o wysokiej kwasowości (pomidory, cytrusy, vinegret, kozi ser) najlepiej komponują się z winami o wysokiej kwasowości, takimi jak sauvignon blanc oraz niektórymi odmianami rieslinga, gewurztraminera, muscadeta, chardonnay, zinfandla, sangiovese i pinot noir.

Bogate i tłuste potrawy (kaczka, jagnięcina, wołowina, ser) dobrze pasują tak do delikatnie dębowego białego wina jak chardonnay i do młodych czerwonych cabernetów lub zinfandla.

Ostre, słone, wędzone i grilowane dania najlepiej kontrastują z żywym, owocowym, delikatnym winem, jakim jest sauvignon blanc, riesling, gamay, pinot noir lub delikatny zinfandel.

Struktura i kwasowość wina są najistotniejsze w procesie podkreślania indywidualnych cech dania. Zawsze w kolejności pijemy wina lekkie, przechodząc do coraz cięższych. Wyjatkem jest tu szampan, który zawsze jest na miejscu.

Doskonały mariaż wina i posiłku powstaje nie tylko w wyniku doboru struktury, smaku i czynników zapachowych, ale również z opozycji jaka pomiędzy nimi powstaje.

Dania z nutą słodyczy najlepiej łączą się z winami o podobnym poziomie słodyczy. Jeśli danie jest słodsze od wina, sprawia to wrażenie, że wino jest zbyt wytrawne, ściągające i taninowe (lub dębowe).

Generalnie, wina powinny naturalnie równoważyć wzrost słodyczy w jedzeniu, jakkolwiek, jeśli słodycz pojawia się w daniu wcześnie, najlepiej serwować je od początku ze słodkim winem.

Łatwiej jest dobrać wino do dania, gdy wiemy jakie wino jest użyte w procesie gotowania, na przykład do sosu lub marynaty.

Aby odnieść sukces w łączeniu wina z potrawami, musimy zawsze opierać się na własnym odczuciu i intuicji. Próbujmy eksperymentować! Bądźmy otwarci i twórczy, niż zbytnio hołdujący potocznym schematom.

Nie obawiaj się swoich odczuć: one są najważniejsze!

Najważniejsze, aby to co jemy nie przytłaczało wina i wzajemnie. Istotą jest synergia: dwie różne często wydawałoby się przeciwstawne elementy mogą razem sprawić o wiele więcej przyjemności niż każda z nich osobno. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.